Semprevino

VÍNO S PŘÍBĚHEM

Kvalitní italská vína od malých vinařů

Rozhodli jsme se přinést vám zážitek z kvalitního vína, vyrobeného s péčí a láskou. Spolupracujeme s vinaři, kteří si váží tradičních technik a udržitelných postupů na svých vinicích. Věříme v sílu jedinečných příběhů a tradic, které jsou spojeny s každou láhví vína, kterou nabízíme. Je nám cti představit vám tyto výjimečné vína, která jsou výsledkem tvrdé práce a oddanosti naších přátel, vinařů. Radí vám osobně pomůžeme vybrat to správné víno pro vás a poskytneme podrobnosti o jeho původu a charakteru.

Vydejte se s námi na cestu do světa poctivých vín plných vášně a autenticity.

Milujeme vše italské, zejména jídlo a víno

Glenn se zamiloval do italského životního stylu “Dolce Vita” poté, co se přestěhoval do Florencie po několika letech studia na kuchaře v londýnských restauracích. Léta strávená v Toskánsku ho zcela pohltila kulturou, životním stylem, místním jídlem a vínem, stejně tak se naučil italsky. Po Itálii se přesunul do Dánska, kde vařil a byl spoluvlastníkem dvou italských restaurací. V roce 2008 se rozhodl vrátit ke svým českým kořenům a usadit se v Praze, kde se setkal s Annou. Anna neměla předtím zkušenosti s gastronomií, ale brzy se nadchla pro projekt restaurace Osteria Da Clara, v pražských Vršovicích, kterou spolu vedli 11 let, než ji v roce 2019 prodali. Díky svým cestám do Itálie a práci v restauraci i Anna získala vášeň pro víno a rozšířila své znalosti v oboru. Nyní považuje tuto vášeň za důležitou součást svého života.

Naše filozofie spočívá v hledání malých rodinných vinařství, které sdílejí hodnoty jako respekt, tvrdá práce, vášeň a kvalita.

Podere Assolati

Podere Assolati to malé vinařství a agroturistická farma nacházející se v jižním Toskánsku nedaleko vyhaslé sopky Monte Amiata. 

Montecucco je název vinařské oblasti, která se nachází v západní časti Maremmy, jen několik km od Montalcina, odkud pochází slavné víno Brunello. Hlavní odrůdou, kterou pěstuje rodinné vinařství Assolati je Sangiovese. Půda a klima jsou ideální pro tuto odrůdu, která je známá po celém Toskánsku. Luca Giannetti, syn majitelů, je zodpovědný za produkci bohatých, kořeněných a ovocných červených vín, která často získávají vynikající hodnocení od vinařských průvodců, jako je Gambero Rosso, který již několikrát udělil Montecucco Sangiovese 2 bicchieri (sklenky). Vinařství také vyrábí vynikající Vermentino z místní úrody a fantastický olivový olej z místních odrůd jako je Moraiolo, Frantoiano, Leccino a Olivestra Seggianese. Luca studoval enologii na Univerzitě ve Florencii a dnes vinařství produkuje přibližně 20 000 lahví ročně. Mají kouzelný statek s malým bazénem a mamka s babičkou vaří vynikající jídla.

Poderi Broselli

Na svazích hory Monte Amiata, ve vesničce Montegiovi, najdete agroturistické vinařství Poderi Borselli. S vášní a respektem k okolní krásné přírodě, jedinečné jak pro Toskánsko, tak pro celou Itálii, se zde od roku 1996 vyrábí ekologická vína a olivový olej. Vinařství produkuje pouze čtyři druhy vína, dvě červená z odrůdy Sangiovese a dvě bílá, z nichž jedno je 100% Vermentino a druhé směs odrůd Trebbiano a Malvasia. Roční produkce vína je velmi malá, méně než 10 000 lahví, ale za to jsou jedinečná a vyráběná s láskou. Davide Borselli a jeho malý tým se řídi mottem “vyrobeno se šťastnou energií”. Poderi Borselli v průběhu let získalo reputaci jednoho z nejlepších producentů olivového oleje v Itálii, a také jejich olej je ceněn mezi neprestižnějšími na světě, a to hlavně díky místní olivě Olivastra Seggianese a dalším, Leccino, Maurino a Frantoio. Kromě toho patří jim kouzelná restaurace obklopená olivovníky, kde členové rodiny vaří lahodná toskánská jídla a kde můžete vyzkoušet jejich vína a olivový olej.

 

Podere Ema

Na slavné cestě “Strada Chiantigiana” se nachází vinařství Podere Ema. V roce 2001 se jeho majitelé rozhodli vysadit zde, staré toskánské odrůdy. 

Projekt nazvali “Puro Toscano” (čistě toskánsky), který měl za cíl vyrábět vína pouze z původních místních odrůd s více než 300letou historií. Než zahájili výrobu, věnovali několik let experimentům ve spolupráci s místní univerzitou. Vysadili malou pokusnou vinici s 1000 řízky z 12 různých starobylých odrůd. Analýza pomohla určit, nejvhodnější odrůdu pro jejich půdu. A tak vzniklo víno s názvem “Fogliatonda”, vyráběné ze starobylé toskánské odrůdy, ceněné pro svůj enologický potenciál, zvané Foglia Tonda (kulatý list). Vinaří nechávají toto víno zrát v terakotových amforách z městečka Impruneta, aby jěště více podtrhli jedinečnost a tradici svého území. Neméně zajímavým vínem je jejích “Nocchino”, vyrobené ze směsi tří místních odrůd Sangiovese, Foglia Tonda a Colorino, které nechají zrát klasickým způsobem v dubových sudech. Touha k obnově starobylého a pravé podstaty toskánského území stvořila vína, která nesou ducha země zakořeněného v historii, vášni a vinařském umění.

Fattoria Le Fonti

Uprostřed regionu Chianti Classico, mezi Florencií a Sienou, se nachází vesnice Panzano, známa díky slavnému řezníkovi Cecchini a každoročnímu festivalu vín Chianti Classico zvaného „ Vino al vino“. Přímo pod vesnickým kostelem, v nadmořské výšce 450 metrů leží vinice Fattoria Le Fonti. Je to malé butikové vinařství o rozloze 9 hektarů a dalších 6ti hektarech olivových hájů. Le Fonti je v rukou rodiny Vicky a Guida Schmitt-Vitali od roku 1994, kdy to své vinice znovu zasadili s pečlivou volbou správného druhu rostlin a vhovné kořenové podnože. Od sklizně až po závěrečné míchání rodina pečlivě dohlíží na sběr a výrobu vína. Zajíci a králíci se často procházejí po vinicích Le Fonti jako toulaví hosté, a proto není žádným překvapením, že naši vinaři se rozhodli zobrazit toto půvabné zvíře na etiketách svých vín. Vinice jsou zasazeny do směsi půdy obsahující štěrk, břidlici, vápenec, písek a jíl – půdní směs známou jako Galestro. Složení půdy se liší po celém pozemku a révy jsou zasazeny tak, aby z toho těžily co nejvíce. 85% půdy je pokryté révou Sangiovese, zbytek je rovnoměrně rozdělen mezi révy Merlot a Cabernet Sauvignon. 

Vinice jsou udržovány  s ohledem na zachování integrity životního prostředí. a jsou certifikovány jako organické organizací ICEA. Vicky a Guido ví, že skvělé víno začíná na vinici, a proto pečlivě dohlíží na své révy a sbírají jen nejlepší hrozny pro přípravu svých vín. 

Fattoria di Gratena

Fattoria di Gratena je malé ekologické vinařství, které získalo certifikaci v roce 1994. Jeho vášnivým vinařem je Fabio de Ambrogi. Náchází se v provincii Arezzo na jihovýchodě Toskánska. Vinařství disponuje 18 hektary vinic a 1600 olivovníky. Okolní oblast je obklopena lesy chráníci ji před jakýmkoli znečištěním, což vytváří jedinečné mikroklima ideální pro růst hroznů a oliv. Fattoria di Gratena zaměřuje se na dvě místní odrůdy, Sangiovese a nedávno objevenou a certifikovanou odrůdu Gratena Nero. Tato odrůda byla po pečlivém výzkumu na Milánské univerzitě uznána jako oficiální toskánská odrůda. Podle legendy mohla tato odrůda přijít do Toskánska z regionu Lombardie před více než sto lety, když předchozí majitelé farmy přesídlili z okolí Milána. Během výzkumu se ukázalo, že tato odrůda je podobná zkřížení révy Cabernet Franc a Barbera. Vinařství Fattoria di Gratena se vyznačuje ekologickým přístupem k vinohradnictví a při výrobě vín nepoužívá sulfáty. Fabio a jeho tým projevují velký respekt k půdě, na které pěstují své hrozny.

Grilloiole

Anna Muzzolini převzala vinici, kterou před více než 40 lety založil její otec Sergio, a s touto stejnou vášní a oddaností se Grilloiole stalo jedním z nejlepších vinařství v oblasti Colli Orientali del Friuli. Společně se svými dětmi Mattiem a Giulii vytváří úžasná vína v této severovýchodní části Itálie, jen pár kilometrů od slovinských hranic. Vinařství sídlí v malebném venkovském domě z 18. století, a vinice se rozprostírá na devíti hektarech půdy, ve vesnici Prepotto. Jsou hrdí na své místní odrůdy, zejména na bílé Friulano, Ribolla Gialla a Verduzzo a červené Refosco a Schioppettino di Prepotto. Zvláštní popularitě se těší jejich Sauvignon, který získal několik ocenění a patří mezi nejlepší Sauvignony na světě. Vinařství také nabízí lahodný Merlot, který se pije s velkým potěšením. Ročně produkuje Grilloiole přibližně 40 000 lahví. Kromě toho nabízí i ubytování v B&B a jako hostitelé vás přivítají s velkou vřelostí.

Sassotondo

Vinařství Sassotondo vzniklo v polovině 90. let díky Carle Benini, agronomce z Trenta, a Edoardu Ventmigliovi, dokumentárnímu režisérovi z Říma. Společně se rozhodli usadit na jihu Toskánska a splnit si sen o vlastní vinici. Začátky byly však nesmírně náročné, protože pozemek i statek byly zanedbané a opuštěné, zbylo zde pouze několik vinných keřů místní odrůdy Ciliegiolo a v roce 1997 dosáhli své první sklizně. Název Sassotondo byl inspirován velkým, kulatým prastarým kamenem, který objevili uprostřed vinice. Oblast se nachází mezi starověkými etruskými městy Sorano a Pitigliano, půda je zde poměrně kopcovitá a známá jako Tufo, což je vulkanický prvek z nedalekého jezera Bolsano. V této oblasti se nachází tři apelace neboli vinné regiony: Bianco di Pitigliano, Sovana a Maremma Toscana. Hlavní část produkce Sassotondo tvoří červené odrůdy, jako je Sangiovese, Merlot, Teroldego a zejména starobylá odrůda Ciliegiolo, známá v oblasti Maremma. Mezi bílé odrůdy patří Trebbiano, Greco a Sauvignon. Od samého začátku se vinařství pyšní certifikací ekologického hospodaření a ročně vyprodukuje kolem 50 000 lahví vína a také nabízí lahodný olivový olej. 

Dopřej si víno s příběhem

Zaujaly tě příběhy našich přátel vinařů a rád bys si koupil některá z našich vín? Neváhej nás kontaktovat. Klikni na katalog s nabídkou vín, jejich popisy a cenami. V “objednávkovém formuláři” po stažení můžeš snadno doplnit svou poptávku a odeslat ji na náš email. Pokud žiješ v Praze nebo jejím okolí, rádi ti osobně doručíme vybraná vína až domů.

Pokud se chceš jen zastavit na sklenku vína a osobně si poslechnout příběhy o něm, přijď na naši pravidelnou akci. Každé úterý pořádáme “pop up” akci v podniku Wine Table na adrese Dlažděná 7, Praha 1Přijď a vychutnej si vynikající víno a nech se unést vyprávěním o jeho původu a výrobě. Těšíme se na tvou návštěvu!

Telefon: +420 60887823

Email: info@semprevino.cz

Adresa pro osobní odběr:

Ondříčková 2361/6
130 00 Praha 3, Vinohrady